Door de grote werkloosheid en armoede in Moldavië kunnen veel gezinnen de touwtjes niet aan elkaar knopen. Een groot deel van de beroepsbevolking werkt daarom in het buitenland. Jongeren en ouderen blijven achter en hebben geen familie om op terug te vallen. De eenzaamheid is groot. Kerk in Actie -partnerorganisatie Moldovan Christian Aid (MCA) ondersteunt kleine kerken op het Moldavische platteland in het opzetten van hulpprogramma’s voor kwetsbare ouderen. Voorgangers krijgen een training en activeren jongeren in de kerk om ouderen in het dorp te bezoeken, boodschappen voor hen te doen en tijd te nemen voor een praatje. Dat werkt aan twee kanten: zo zijn jong en oud wat minder alleen!

Wat betekent dit project voor Pavel en Milasia?

Pavel (18) en Milasia (98) wonen allebei in Parcova, een klein dorp in het noorden van Moldavië. Twee keer per week helpt Pavel Milasia met klusjes in huis, boodschappen en de was. Er is altijd tijd voor een gesprekje.

 “De ouderen hier in het dorp hebben een klein pensioen, geen geld om bijvoorbeeld warme kleding te kopen en ook geen kinderen om op terug te vallen. Daarom helpen wij hen met onze jeugdgroep van de kerk. Ik bracht eens boodschappen naar een oude vrouw. Ze was nog blijer met ons bezoek dan met de spullen. ‘Een praatje met jullie maakt mijn hele dag goed, nu geloof ik weer in de dag van morgen’ zei ze. Ik vind het fijn dat ik de ouderen kan helpen. Ze voelen als grootouders voor me. Dan wil je toch niet dat ze alleen zijn? Hoewel veel van mijn vrienden naar het buitenland vertrekken omdat daar de lonen veel hoger zijn, heb ik besloten om te blijven. Ik wil ‘vechten’ voor betere omstandigheden voor de mensen in mijn land. Volgens mij kan dat alleen maar door hard werken en gemotiveerd zijn om iets te willen veranderen aan de situatie hier. Verandering begint altijd bij jezelf.” Pavel Rotaru (18), jongere in Parcova

“Ik ben geboren in ‘Groot -Roemenië’, in de tijd dat Moldavië nog bij het koninkrijk Roemenië hoorde. Op school heb ik zeven klassen doorlopen. Geschiedenis en wiskunde waren mijn lievelingsvakken. In mijn lange leven heb ik veel meegemaakt. Moeilijke dingen, zoals het overlijden van mijn broer in de Tweede Wereldoorlog, verschillende crises in het land en dat ik nooit kinderen heb gekregen. Maar ik heb ook zoveel moois gezien: bergen met eeuwige sneeuw, prachtige landschappen. Ik besef altijd weer dat er niets belangrijkers in het leven is dan gelukkig zijn. Daarom probeer ik altijd het goede te zien. Ik geloof in God en ik dank Hem voor alles wat ik heb. Zonder Hem kan ik geen stap zetten. Ik ben heel dankbaar voor de hulp van de jongeren. Ze helpen me met boodschappen, klusjes, de was en nemen de tijd voor me. Mijn dag is dan altijd de moeite waard!” Milasia Cucoara (98), oudere in Parcova

Help de ouderen van Moldavië

  • 20 euro: een jongere kan een maand lang de was doen van een oudere • 30 euro: een oudere krijgt een hulppakket met dagelijkse boodschappen

Meer lezen: www.kerkinactie.nl/diaconaatmoldavie

Lees meer over de 7 challenges van de diaconie in de Bethlehemkerk, klik hier